Ramazan’ın Vazgeçilmesi ! Yersen ?

Toplu taşıma araçlarını kullanarak işe gidip gelen biri olarak sıkıcı yolculukları zevkli hala getirmenin yolunu çözmüş durumdayım. Gözlem donanımımı aktive ederek, sağı solu kollayarak, yorum yaparak, teoriler oluşturarak bir bakmışsınız son durak. Eğlenceli, öğretici, şaşırtıcı kısa yolculuklar yaşıyorum her gün. Eğer arabanız var ve uzun süredir de toplu taşıma araçlarını kullanmadıysanız sırf zevk için ya da şöyle diyeyim işiniz pazarlama, reklam, satış, insan bilimi, siyaset vs. ile ilişkiliyse affedersiniz ama poponuzu bir kaldırıp bu deneyime bırakmalısınız kendinizi. Her gün Feneryolu’ndan Kuzguncuk’a indi bindi gidip geliyorum. Ama asıl önemlisi kullandığım araçlar. Eve dönüş yolunu geldiğim gibi dönmek olarak yapmadığım için otobüs, dolmuş, minibüs, metrobüs ve treni bir günde yaşayabiliyorum.

Bu yazının konusu da bu yolculuklardan birinde gördüğüm reklam çalışması hakkında; Geçen haftalarda metrobüslerin içinde ve duraklardaki raketlerde gördüğüm kafa ütüleyici işin görseli aşağıda. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal durumu ve bu durumun süre gelen dönüşüm hikayesini öyle bir özetledi ki bana…Türk pirinci tarlada sürünürken USA Calrose pirincinin vatandaş ile flörtü konulu K.Emrah hikayesi.

Memlekette yaşayan ortalama normal bir insana sorsalar Ramazan’ın vazgeçilmesi sizce nedir diye ? Ne cevaplar verilirdi acaba. Ben bu soruyu kendime sordum ve ilk aklıma gelen 5 şey;

1.Güllaç

2.Trafik

3.Ramazan pidesi

4.İftar davetleri

5.Bayram

Alternatif cevaplarım da teravih namazı, sofrada hurma, pastırma, TV’deki din programları, içki yasağı, ramazan topu, sahur sohbetleri vs. vs.

Memleketin dahi reklamcı çocuklarına göre ise Ramazan sofralarının vazgeçilmesi USA CALROSE PİRİNCİ !

Son yıllarda kendini bilmez bir hırçınlık içindeyiz, dünyayı yerinden oynatan, büyüme rekorları kıran, açılım profesyoneli olan, sürekli zenginleşmemiz ile gurur duyan bir haldeyiz. Eyvallah da bu millet bu kadar IQ fukarası mı? Yakın ekonomi tarihimiz şirket satışlarıyla dolu. Gelecek ise Amerikan pirincinin “vazgeçilmez” yükselişiyle yeni satışlara gebe gözüküyor. Çok klasik bir tabirle, kutsal Ramazan ayında bu memleketi pirinç ithal edecek duruma düşürenleri, bu zeka ürünü reklam afişini yapanları ve sofrasından YU ES EY KALROZ AMERİGAN pirincini eksik etmeyenleri ALLAH’a havale edesim var.

2